Archiwum dla sierpień 2011

Audycje 20 kanałów TV z 11 września – na jednej stronie

Odświeżone i łatwe do przeglądania archiwum newsów z 11 września 2001 roku udostępniła Internet Archive – organizacja non-profit z San Francisco. „Understanding 9/11: A TV News Archive” to zbiór trzech tysięcy godzin audycji z 20 różnych stacji: od poranka ataku na Word Trade Center przez kolejny tydzień. Czytaj dalej »

Wielki skok BBC zostawi w tyle telewidzów

BBC planuje transmisje igrzysk olimpijskich Londyn 2012 w tak zaawansowanych technologiach, że widzowie w domach i tak z nich nie skorzystają – odpowiednie odbiorniki dostępne będą powszechnie dopiero za kilkanaście lat. Cóż, wszak pierwszy raz kamer HD użyto w sporcie już w 1984 roku, podczas igrzysk w Los Angeles. Czytaj dalej »

Media publiczne w Egipcie są zastraszane przez armię

Cenzura i korupcja są teraz gorsze, niż w czasach Mubaraka – twierdzi Shahira Amin, znana egipska dziennikarka. Według niej w mediach rządzi armia. – Każda informacja jest przed emisją przeglądana, co wcześniej nie miało miejsca, używano tylko systemu monitorowania treści. Po prostu armia zastąpiła Mubaraka. I zastraszają jeszcze mocniej, niż on – ocenia 52-letnia dziennikarka w rozmowie z The Guardian. Czytaj dalej »

Informacja prasowa zoo z Waszyngtonu robi furorę w necie

Waran Murphy z przerażeniem szukał w klatce swojego domku, a kaczki porzuciły jedzenie i wskoczyły na czas trzęsienia ziemi do basenu. Bobry wstały na tyle łapy, rozejrzały się i poszły w ślady kaczek. Lwy znieruchomiały, a tygrysy skakały. To dane z notatki biura komunikacji waszyngtońskiego Smithsonian National Zoological Park. Czytaj dalej »

Media zaczynają śmiać się z afery podsłuchowej

Powstaje komedia o aferze podsłuchowej, która doprowadziła do zamknięcia tabloidu News of the Word, aresztowań w kręgu osób związanych z gazetą i z wydawcą – firmą News International. Jako że w tej sprawie trudno o pusty śmiech (skandal dotyczył podsłuchiwania skrzynek głosowych ofiar morderstw i ich rodzin) film skupi się na wyśmianiu bezwględnej rywalizacji mediów w pozyskaniu mniej lub bardziej sensacyjnej wiadomości. Czytaj dalej »

Ważniejsze od znalezienia newsa jest to, jak się go napisze

Tradycyjne umiejętności dziennikarskie są najbardziej pożądane przez brytyjskich redaktorów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez National Council for the Training of Journalists. Rada zapytała 104 redaktorów o to, co powinno być sprawdzane podczas dziennikarskich egzaminów. Czytaj dalej »

To nie telewizor zabija, lecz widz wpatrzony nieruchomo w ekran

Każda godzina spędzona przed telewizorem skraca twoje życie o 22 minuty – do takich wniosków doszli australijscy naukowcy po przebadaniu ponad 11 tysięcy osób w wieku powyżej 25 lat.

Czytaj dalej »

Jesień mediów przyniesie stare obawy i nowe tytuły


Wrzesień w mediach drukowanych wart będzie uwagi. Zamknięcia transakcji i pierwsze numery zaangażowanych politycznie pism, które stworzono w kontrze do biznesowych przejęć: Gremi Media ma sfinalizować zakup udziałów w Rzeczpospolitej, na co „Gazeta Polska” odpowiada własnym dziennikiem, być może pojawi się też nowy tygodnik kojarzony z prawicą – Wprost Przeciwnie.

Czytaj dalej »

W Trypolisie przed kamerami rządzi dziennikarka Sky News

Alex Crawford to nasza nowa dziennikarska bohaterka – ekscytuje się Guardian. Inne media też mówią i piszą o nieustraszonej matce czwórki dzieci, która w Libii towarzyszy rebeliantom i wśród huku wystrzałów wkracza z nimi do Trypolisu. W tym czasie inni dziennikarze obserwują wydarzenia z bezpiecznej odległości, na przykład z chronionego luksusowego hotelu. Czytaj dalej »

Dziennikarz bez dachu, ale z nagrodą

Opisałem historię człowieka, który był na szczycie, a potem zaczął spadać. Nie poddał się, lecz dalej próbuje godnie żyć – mówi Jose Espinosa, bezdomny, którego wywiad był najlepszy w dziennikarskim konkursie organizacji International Network of Street Papers (INSP). Espinosa rozmawiał z Matthew Saad Muhammadem, który w 1979 roku zdobył mistrzostwo świata WBC w wadze półciężkiej, zaś w 2010 roku stracił dach nad głową. Czytaj dalej »