Archiwum dla październik 2012

Dla kogo ścigają się dziennikarze

Media są chciwe newsa i gonią za nim, ponieważ konkurują między sobą, walcząc o uwagę odbiorcy, która przekłada się na wysokość sprzedaży lub na oglądalność/słuchalność/klikalność – to powszechna opinia. Zgodnie z nią w pogoni tej media zatracają poczucie przyzwoitości, gubią „estetykę” i etykę newsa, sięgając po tematy banalne, brukowe i sensacyjne, nie stroniąc od wywoływania kontrowersji, konfliktów. Tymczasem ludzie mediów przekonani są, że wychodzą naprzeciw oczekiwaniom odbiorców. Nie chcą więc kształcić odbiorcy, pokazując mu to, co jest ważne w świecie oraz istotne dla niego samego, nawet kosztem oskarżeń o zaniżanie standardów? I jaki jest związek takiej postawy mediów z kryzysem ekonomicznym?

Na te pytania odpowiedzą Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek podczas konferencji „Oblicza chciwości a życie publiczne” (23-24 października 2012) organizowanej przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Kanonicza 9. Spotkanie z redaktorami Pablykatora, doktorantami warszawskiej SWPS, w drugim dniu konferencji – 24 października o godzinie 14:50. Zapraszamy!

Paweł Wieczorek

Tworzywo z twórczości, czyli ścinanie dziennikarza

Dziennikarz to twórca, czy dostawca tworzywa? Na to pytanie w najbliższy czwartek podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Polityka wymazywania” we Wrocławiu odpowiedzą Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek.

Redaktorzy „Pablykatora” zbadali stopień i częstotliwość zmian, jakie wprowadzane są przez redakcje w artykułach dziennikarzy piszących do dzienników i tygodników ogólnopolskich.

Wniosek? Autorski tekst dziennikarza zbyt często traktowany jest jako tworzywo ulegające kolejnym przekształceniom w redakcji, zaś autor czuje się raczej dostarczycielem „kontentu” niż twórcą. „Napisałam tekst do tygodnika X i może nie tyle był nie do poznania, ale zawierał dużo infantylnych wkrętów, jechanie sztampą, nawet podopisywano wypowiedzi bohaterom. W redakcji nie widzieli problemu: to normalne, że się dopisuje, podkręca – mówili. A ja odpowiadam za bohatera i przed nim” – wspomina jedna z dziennikarek w ankietach Szumer i Wieczorka, którzy podjęli badania jako doktoranci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Referat „Ścięci do schematu. Czy dziennikarz jest jeszcze autorem, czy już tylko maszyną do pisania?” Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek wygłoszą w czwartek o godzinie 10:30.

Konferencja „Polityka wymazywania. Pamięć, etos, reprezentacja oraz tyrania idei i widzialności” odbędzie się w dniach 17-18 października 2012 roku. Organizowana jest przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego (i w jego siedzibie – ul. Szewska 36), przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie.

Zapraszamy!