Archiwum dla październik 2015

Codzienne zgadywanie newsa

TabloidyzacjaKonkurowanie mediów prowadziło do ich tabloidyzacji jeszcze przed erą Internetu – zmiany tematów newsów, ich długości czy temperatury emocjonalnej obserwowane były i badane od początku lat 90. XX wieku. Następnie Internet stał się narzędziem, z pomocą którego masowy odbiorca wprost zażądał newsów skrojonych według jego zainteresowań. Tak dokonała się zamiana ról w układzie dziennikarz–odbiorca: media już nie proponują zamkniętego zbioru najważniejszych, zdaniem redakcji, newsów dnia – jak przed umasowieniem Internetu. Obecnie to redakcje muszą przewidywać, jaki news będzie tak ciekawy, że (na przykład) zostanie udostępniony w mediach społecznościowych. Internet stał się medium redagowanym przez użytkowników, którzy tworzą układanki z treści przygotowanych przez dziennikarzy. Wybierają je dowolnie, nieskrępowani przebrzmiałym dążeniem do elitarności. Wydawcy, by przetrwać na płytkim rynku medialnym, idą śladem masowego odbiorcy.
O tym, jak redakcje wybierają tematy do publikacji i co łączy owe wybory z dążeniem do finansowego zysku, będę mówić podczas konferencji „Procesy tabloidyzacji i komodyfikacji polskich mediów” w Kielcach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Konferencję organizuje Instytut Dziennikarstwa i Informacji UJK. Obrady będę mieć miejsce w auli Biblioteki Uniwersyteckiej UJK, ul. Świętokrzyska 21E w Kielcach.
Referat pt. „Codzienne zgadywanie newsa” wygłoszę 3 grudnia, w czwartek, o godz. 15:00.

Program

Zapraszam!

Paweł Wieczorek

Follow me on Academia.edu

Instagram

Follow Pably_pl on Twitter