Koniec News of the Word to początek zmian w mediach

Były naczelny aresztowany, dziennikarze są zwalniani, na stanowisku przetrwała tylko była sekretarka w firmie, której teraz jest szefową.

The Sun w piątek 8 lipca ogłasza koniec świata po zamknięciu News of The Word

Andy Coulson stawił się dziś, 8 lipca, w londyńskim komisariacie o godzinie 10.30, po czym został aresztowany. Przesłuchano go w sprawie dwóch śledztw: w jednym badana jest sprawa nielegalnych podsłuchów organizowanych przez brukowy tygodnik News of the Word, w drugim – korumpowania policjantów przez tę gazetę.

Coulson był naczelnym News of the Word od 2003 do 2007 roku. Zrezygnował, gdy aresztowano dwie osoby związane z podsłuchiwaniem telefonów otoczenia rodziny królewskiej. Do stycznia tego roku był rzecznikiem premiera Dawida Camerona. Odszedł po pierwszych doniesieniach o aferze podsłuchowej.

O największej od lat aferze w brytyjskich mediach pisaliśmy wczoraj i przedwczoraj (link):

News of the Word, brukowy tygodnik, który sprzedawał się w ponad 2,5 milionach egzemplarzy, zniknie z brytyjskiego rynku po 168 latach istnienia. Ostatni numer ukaże się w niedzielę 10 lipca. News of The World jest bojkotowany, gdyż okazało się, że dziennikarze gazety włamywali się do poczty głosowej telefonu zaginionej w 2002 roku 13-latki, wysłuchiwali nagrania dzwoniących i kasowali je, by robić miejsce na następne. W ten sposób wprowadzali w błąd śledczych i rodzinę. Policja informowała bowiem rodziców, że ktoś korzysta z telefonu, co dawało nadzieję, że dziewczynka żyje. Tymczasem znaleziono ją martwą pół roku po zaginięciu.
Mieli też podsłuchiwać telefony zaginionej w 2001 roku 15-latki (jej ciała ciała dotąd nie znaleziono) oraz ofiar (i ich rodzin) zamachów terrorystycznych w Londynie z 7 lipca 2005 roku.
Tygodnik należy do News International, ta firma zaś jest częścia News Corporation – medialnego, międzynarodowego giganta, którego właścicielem jest Rupert Murdoch. O zamknięciu News of the Word poinformował James Murdoch, szef News International i syn Ruperta. Wyraził ubolewanie, że gazeta podsłuchiwała, płaciła policji za informacje i kłamała, gdy parlamentarzyści żądali wyjaśnień.

Po zapowiedzi zamknięcia gazety zawrzało. Część redaktorów zatrudnionych w siostrzanym brukowcu The Sun (wydawany jest także przez News Corporation, codziennie, oprócz niedziel) zastrajkowało podczas zamykania numeru w nocy z czwartku na piątek. W ogniu krytyki znalazła się też Rebekah Brooks, szefowa News International, która – jak później Coulson – kierowała tygodnikiem w czasie, gdy podsłuchiwano telefony ofiar przestępstw.

Przedostatni numer News of The Word. Ostatni ukaże się w niedzielę 10 lipca

W News of the Word zaczęła pracę w 1989 roku na stanowisku sekretarki. W 2000 roku, w wieku 32 lat, została naczelną tygodnika. W 2003 roku przeszła na to samo stanowisko do The Sun, w 2009 roku Murdoch uczynił ją szefową News International. Jest tak nielubiana wśród dziennikarzy, że obecny naczelny News of the Word, Colin Myler, poprosił ją, by nie była obecna przy ogłaszaniu pracownikom decyzji o zamknięciu pisma. Z kolei do publicznej wiadomości komunikat podał James Murdoch, formalnie podwładny Brooks.

– Oświadczenie Jamesa Murdocha powinno dotyczyć zwolnienia Brooks jako szefowej News International – oburzała się Michelle Stanistreet, kierujaca brytyjskim związkiem dziennikarzy National Union of Journalists. Jej zdaniem zwolniono ponad 200 osób, by chronić pojedyńcze posady ludzi z kierownictwa firmy. Związek zaoferował pomoc prawną zwolnionym.

W piątek głos zabrał też premier David Cameron. Dotychczasowe śledztwo policyjne w sprawie podsłuchów nazwał niewystarczającym (i ta opieszałość policji ma być wyjaśniania), a media wezwał do stworzenia systemu samodyscypliny i poprawy jakości.

Premier stwierdził też, że prasa ma być naprawdę wolna, ale wolność ta powinna być nadzorowana przez niezależne branżowe instytucje, bo media nie mogą „stać ponad prawem”.

wiec

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • Twitter
 • Wykop
 • LinkedIn
 • del.icio.us
 • Pinger
 • Google Buzz
 • Reddit
 • Tumblr
 • Ulubione

Skomentuj

*