Ponowoczesny koniec świata
Dążenie do wiedzy ścisłej, wyrażonej za pomocą uniwersalnego, stworzonego na potrzeby nauki, języka – oto jak pojmowana jest wiedza w zachodniej cywilizacji. Przez wieki podlegała ona ograniczeniom związanym z chęcią ujednolicania faktów, poszukiwania uniwersalnych prawd o człowieku, przyrodzie, świecie. Ponowoczesna koncepcja głosi koniec tych oświeceniowych idei i wpływa na współczesną naukę. Czy koniec jedynych słusznych prawd otwiera drzwi wielu prawdom? Czy rozdrobnienie i płynność mogą stać się nowymi kryteriami naukowego opisu? I co to oznacza dla dziennikarstwa? Jak pracuje postmodernistyczna redakcja, która wykorzystuje inspiracje i treści wielokrotnie już przerobione? I na ile dziennikarz zaangażowany jest w postnowoczesność, skoro musi znać się na wszystkim?
Tak, jak znają się Szumer i Wieczorek, którzy zapraszają do Krakowa.
Metanarracje, transgresje, antynomie i paradygmaty, czyli koniec nauki według Marceliny Szumer i Pawła Wieczorka. Redaktorzy Pablykatora opowiedzą o nim w wykładzie „Ponowoczesne przewartościowania wiedzy” podczas krakowskiej konferencji naukowej „Koniec świata i co dalej?”.
Konferencja „Koniec świata i co dalej” organizowana jest przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie (Instytut Filologii Polskiej, Pracownia Komparatystyki Kulturowej) oraz przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek biorą udział w sesji krakowskiej, która odbywa się w dniach 15-16 listopada 2012 roku. Na ich wykład zapraszamy w piątek 16 listopada o godzinie 11 do sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3.
Paweł Wieczorek