Tworzywo z twórczości, czyli ścinanie dziennikarza
Dziennikarz to twórca, czy dostawca tworzywa? Na to pytanie w najbliższy czwartek podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Polityka wymazywania” we Wrocławiu odpowiedzą Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek.
Redaktorzy „Pablykatora” zbadali stopień i częstotliwość zmian, jakie wprowadzane są przez redakcje w artykułach dziennikarzy piszących do dzienników i tygodników ogólnopolskich.
Wniosek? Autorski tekst dziennikarza zbyt często traktowany jest jako tworzywo ulegające kolejnym przekształceniom w redakcji, zaś autor czuje się raczej dostarczycielem „kontentu” niż twórcą. „Napisałam tekst do tygodnika X i może nie tyle był nie do poznania, ale zawierał dużo infantylnych wkrętów, jechanie sztampą, nawet podopisywano wypowiedzi bohaterom. W redakcji nie widzieli problemu: to normalne, że się dopisuje, podkręca – mówili. A ja odpowiadam za bohatera i przed nim” – wspomina jedna z dziennikarek w ankietach Szumer i Wieczorka, którzy podjęli badania jako doktoranci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Referat „Ścięci do schematu. Czy dziennikarz jest jeszcze autorem, czy już tylko maszyną do pisania?” Marcelina Szumer i Paweł Wieczorek wygłoszą w czwartek o godzinie 10:30.
Konferencja „Polityka wymazywania. Pamięć, etos, reprezentacja oraz tyrania idei i widzialności” odbędzie się w dniach 17-18 października 2012 roku. Organizowana jest przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego (i w jego siedzibie – ul. Szewska 36), przy współpracy Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie.
Zapraszamy!