Ważniejsze od znalezienia newsa jest to, jak się go napisze
Tradycyjne umiejętności dziennikarskie są najbardziej pożądane przez brytyjskich redaktorów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez National Council for the Training of Journalists. Rada zapytała 104 redaktorów o to, co powinno być sprawdzane podczas dziennikarskich egzaminów.
Wyniki były wyrażone w punktach, nie w procentach, różnice pokazuje ilustracja dołączona do raportu. Redaktorzy tak uszeregowali umiejętności:
– pisanie newsów,
– znajdowanie newsów,
– umiejętność prowadzenia wywiadów,
– znajomość ogólnych zagadnień prawnych,
– umiejętność wybiórczej obserwacji,
– znajomość kwestii etycznych i prawa prasowego,
– umiejętności interakcji z czytelnikami/widzami/słuchaczami,
– właściwe zarządzanie swoim czasem,
– internet,
– social media,
– i inne.
Okazuje się, że badani stawiają na tradycyjne talenty. Ciekawe, że tak wysoko umieszczono kwestie prawne, w Polsce w ogólnym dziennikarstwie mniej doceniane. Zarządzanie czasem jest ocenione dość nisko, choć umiejętne rozłożenie pracy ułatwia i pisanie, i zdobycie newsa. Skoro jednak liczą się efekty, to właściwie nie było potrzeby umieszczania w badaniu kategorii Time Management.
Najmniej cenione są umiejętności „sieciowe”. Być może dlatego, że kojarzone mogą być z promocją gazety przez wyspecjalizowane działy, a nie z interakcją z odbiorcami, która w badaniu została przecież oceniona wyżej.
– wiec
Zobacz też: Redaktor AP musi czekać na zaproszenie od dziennikarza